מאמרים

אז מה חדש בכלכלה החדשה?
28.09.2016

מהפיכת האינטרנט הביאה למהפכה טכנולוגית וכלכלית שעיקרה הידוק הקשר שבין הצרכן ליצרן, ועמה השתנו גם חוקי המשחק של הכלכלה העולמית. למרות שהדבר לקח כשני עשורים, ציבור המשתמשים באינטרנט מבין אט אט את העוצמה הטמונה בידיו של כל אחד מהם, כפרט, והכל הודות לחיבור פשוט לרשת. בדומה לכך, גם הקשר בין משקיעים ובין עסקים כיום הוא מהיר ונגיש יותר, ללא מתווכים וללא עמלות הנוצרות מחוסר יעילות ובירוקרטיה ישנה ומסורבלת.


הכלכלה החדשה הביאה לטשטוש ההבחנה בין עסקים לצרכנים, וכיום כל אחד מהם עשוי למצוא את עצמו בכל אחד מהתפקידים. המונופול של התאגידים הגדולים הולך ונסדק, בעוד קואופרטיבים, עסקים ובנקים חברתיים צוברים תאוצה וכוח. כעת הציבור נהנה מכלכלת המונים אינטואיטיבית, שקופה ושיתופית, שבינתיים יזמים יצירתיים ממשיכים לספק לו פלטפורמות חדשניות נוספות ללא הרף.

אך כאמור היזמים אינם המרוויחים היחידים, אלא גם הצרכנים שהופכים למעורבים יותר ויוצרים שינוי ביחסי הכוחות הישנים. דוגמא לכך ניתן למצוא ב"בנק לעניים" אשר נפתח במטרה לספק לנשים הלוואה זעירה לשם פתיחת עסקים אשר אפשר למליוני עניים לצאת ממעגל זה, להחזיר את ההלוואה במלואה ולהעניק ליזם הרעיון מוחמד יונס פרס נובל לשלום .

לצד עוולות המשבר הכלכלי של 2008, צמחו גם ארגונים חברתיים המשלבים תרומה לחברה עם מטרות רווח. תעשיית העסקים החברתיים הולכת וגדלה, ויזמות חדשה בתחום מופיעה חדשות לבקרים. המדינה החלה לגלות עניין במיזמים אלה ואף הקימה קרן התומכת בהם. חברות סטארט אפ רבות נהנו מתמיכת הקרן והביאו את ענף ההייטק להצלחה גדולה.

עוצמתה של הכלכלה החדשה נובע מכך שאין צורך בנגישות פוליטית או קשרים. אנשי הכלכלה הישנה קמו ונבנו בתמיכת הממסד הפוליטי והפקידותי ומי שלא זכה לתמיכה זו לא היה יכול להתקדם. הכלכלה החדשה החדירה תשתית של אנשים המונעים מרצון עז, חזון ויכולת להגיע להצלחה ולשנות את כללי המשחק הכלכלי. זוהי פלטפורמה לחברה שוויונית יותר ופתח לאפשרויות בלתי מוגבלות וללא גבולות. טכנולוגית המידע יצרה הזדמנויות חדשות, מגוונות ומרגשות.

מי מרוויח ומי נפגע?

תעשיות ישנות שאינן עתירות טכנולוגיה מתקדמת וידע נפגעו כתוצאה מהשינוי. אור הזרקורים, ההצלחה והכספי המשקיעים עברו מתחומים מסורתיים כמו חקלאות להייטק והשקעות חברתיות. השחרור מכבלי הממסד הביא לצמיחתם של יזמים מצליחים. כלכלת ההמונים הביאה להיווצרות של הזדמנויות עסקיות ואפשרויות השקעה לכל אחד, התלות בבנקים ובממשלה פחתה והנגישות השתפרה. החשיפה העצומה אליה ניתן להגיע דרך מחשב וחיבור לאינטרנט אפשרה ליזמות קטנה חשיפה וגיוס לקוחות ומשקיעים בהיקפים עצומים. החשיבה המקורית והיצירתית קיבלה חיזוק משמעותי ותנופה בכלכלה החדשה בעוד אפשרויות השקעה מסורתיות ומיושנות הפכו לחלופה בלבד ולא אופציה מרכזית או יחידה.

ניתן לראות כי התופעה המדאיגה בה העשירונים התחתונים הולכים ונדחקים אל מתחת לקו העוני ומעמד הביניים נושא נטל המס הולך וגדל. קיימת שחיקה בשכר הריאלי של המעמד הבינוני והנמוך. אם בעבר השכר הספיק למחיה בכבוד כיום אותה המשכורת משאירה משפחה ממוצעת במצב של אוברדראפט. רמת הריכוזיות עולה כאשר 1% מאוכלוסיית העולם שולטת בכ- 40% מהעושר העולמי. הכלכלה הישנה תרמה רבות למעטים, הגדילה את אי השוויון וגורמת נזק לרבים.

הפתרון שהכלכלה החדשה מובילה הוא ביצירת הרמוניה וחיזוק המחויבויות שבין המערכות השונות ושיתוף האזרח הקטן במקורות העושר שהיו מנת חלקן של בעלי ההון והבנקים בלבד. הכלכלה החדשה משנה את דפוסי החשיבה ומערערת את היסודות של ההגמוניה הישנה. הכלכלה החדשה מרכזת את כוחם הקטן של פרטים רבים לכוח גדול ומשמעותי המשנה את חוקי המשחק ופותח אותם לעולם חדש ושיתופי, עולם ללא גבולות.

לפרטים נוספים